Поради батькам
Як ефективно організувати навчальний процес вдома
Східна мудрість говорить «ніхто тобі не друг,
ніхто тобі не ворог, кожен для тебе вчитель».
Кожен з вас – учитель, навіть якщо у вас інша
професія в житті. Батько, мати, бабуся, дідусь
– все це викладачі для дітей.
Шалва Амонашвілі
1. Дотримуватися режиму дня
Дитині дуже важко буде повертатися до навчальних буднів, якщо зараз її графік сильно зсунеться. Тож бажано продовжувати лягати спати, прокидатися, харчуватися і гуляти в один і той самий час.
2. Слідкувати за дотриманням режиму дня під час дистанційного навчання
Для того, щоб ефективно організувати навчальний процес вдома, потрібно включити навчання в режим дня дитини. Щоб вона чітко знала, що вранці о 9:00 годині вона приступає до навчання відповідно розкладу.
3. Режим дня
Важливо розуміти, що карантин – це не канікули. Тому робочий день учня має максимально походити на звичайний день в школі за насиченістю. Тільки тоді повернення до школи не буде стресовим і пройде комфортно.
Дотримуйтеся щодня однакових часових рамок:
навчання з 9.00-12:00 вранці,
виконання домашніх завдань з 15:00-17:00 ввечері.
Це допоможе дитині організуватися і розвивати навички тайм-менеджменту.
4. Організувати робочий простір
На ефективність навчання дуже впливає робоче місце. Тож, щоб дитина могла зосередитися на виконанні завдань, потрібно забезпечити її комфортним та зручним робочим місцем. Адже навчання на дивані або лежачи в ліжку, буде сприяти відволіканню і шкодити здоров'ю дитини. Тому облаштуйте для дитини її робоче місце
Для проходження онлайн-програм у дитини має бути можливість працювати з персональним комп’ютером чи ноутбуком, а також стабільне з’єднання з Інтернетом. Крім того, учень повинен мати місце в робочому місці для всього, що може знадобитися протягом типового шкільного дня (ручки, олівці, зошити, блокноти, калькулятор тощо).
Кімната, в якій дитина буде займатися навчальною діяльністю, має добре вентилюватися, щоб школяр міг дихати чистим повітрям.
5. Усунути фактори, що можуть відволікати дитину
Середовище, що не відволікає увагу, дозволить школярам навчатися ефективно та допоможе почуватися більш спокійно. Тож під час виконання завдань дитиною намагайтеся забезпечити відсутність сторонніх шумів - вимкніть сповіщення мобільного телефону, комп'ютера, телевізор та радіо, голосно не розмовляйте.
Якщо у вас є малюк, намагайтеся підлаштувати час для навчання в тиху годину (коли він спить).
6. Робити регулярні перерви
Під час виконання завдань важливо кожні 20-30 хв робити короткочасні перерви протягом 10-15 хвилин, щоб розім'яти руки та ноги ( заняття спортом), уникнути перенапруження очей від комп'ютерного монітору та залишатися сконцентрованим.
Але дуже важливо, щоб під час відпочинку дитина уникала перебування перед монітором (не гортала стрічку новин у соціальних мережах, не переглядала відео та не грала в комп'ютерні ігри), щоб її оченята могли повноцінно відпочити.
7. Чергувати онлайн-навчання з іншими видами навчальної діяльності
Бажано чергувати онлайн-навчання чи виконання завдань на комп'ютері, з роботою в зошиті, читанням книг, створенням проектів, спостереженнями, експериментуванням.
Іне забувайте про перевірку знань після засвоєння інформації - нехай дитини відповідає на запитання, переказує, проходить тести. При цьому «вимірюйте» успішність навчання якісними, а не кількісними показниками.
8. Мотивувати дитину до успіху
Мотивація може бути різною - зовнішньою (заохочення, як-то дозвіл погратися на комп'ютері, купити іграшку тощо) та внутрішньою - власне пізнавальний інтерес дитини (який підвищується від підтримання допитливості дитини, похвали за її досягнення тощо).
Звісно, ви можете поєднувати обидва види мотивації, але більш ефективним для дитини буде вироблення саме внутрішньої.
Пам'ятайте: ваші заохочення та уважність показують дитині, що ви пишаєтесь її роботою і її зусилля не залишаються непоміченими.
9. Спілкуватися з іншими
Комунікація може також допомогти підвищити ефективність навчання в Інтернеті. Можна зв'язатися з учителями, зареєструватися на форумах, підтримувати зв'язок з батьками однокласників вашої дитини.
При цьому намагайтеся не порівнювати успіхи вашої дитини з іншими, адже всі вони - унікальні та розвиваються у власному темпі. Нехай діти чують від вас слова підтримки та отримують завдання, які відповідають їх рівню, цілям і потребам.
10. Залучатися до процесу навчання
Залишайтеся причетними до дистанційного навчання вашої дитини, допоможіть їй дотримуватися графіку, налагодьте режим дня.
Молодші школярі, крім того, на початку онлайн-навчання потребують значної допомоги від дорослих. Батькам, можливо, буде потрібно допомогти дитині увімкнути пристрій, увійти в додаток, прочитати інструкції, натиснути в потрібному місці, ввести відповіді тощо.
Однак пам'ятайте: чим старшою є дитина, тим більше вона має займатися самостійно. З сьомого-восьмого класу варто підключатися до його занять лише за потреби. Підлітки цілком здатні самостійно опановувати матеріал, здавати тести та організовувати своє навчання. Тож створіть дитині такі умови, в яких вона буде відчувати свою відповідальність за навчання.
При цьому цікавтеся її успіхами, враженнями від онлайн-навчання, попросіть ділитися труднощами, підтримуйте свого школяра.